We wrześniu 2020 r. w ramach kontynuacji współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau klasy 2h oraz 2e pod opieką pani Bogumiły Bugajskiej, Elżbiety Tymińskiej, Marty Królikowskiej- Hardek oraz pana Sławomira Podgórskiego uczestniczyły w projekcie „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” Składa się na niego jednodniowa wizyta studyjna w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz warsztaty. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów.
Projekt realizowany będzie do końca roku 2020, w ramach wydarzeń związanych z 80. rocznicą przywiezienia do Auschwitz pierwszych transportów polskich więźniów, między innymi z Tarnowa, Nowego Wiśnicza, Sosnowca, Krakowa i Warszawy.
Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w KL Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli.
W październiku w tym projekcie weźmie udział młodzież z klasy 3 e pod opieką pani Liliany Baranowskiej-Olearczyk oraz Marty Królikowskiej-Hardek.
Inicjatorem projektu oraz jego koordynatorem z ramienia szkoły jest pani Bogumiła Bugajska.