W piątek 02.06.2023 r. uczniowie i uczennice klasy 2g oraz 3b mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jedną z najnowocześniejszych pracowni konserwatorskich na świecie, która należy do PMAB. Nadrzędnym mottem tej placówki jest zachować autentyzm zabezpieczanych obiektów, zarówno obiektów nieruchomych (m.in. budynków), jak i ruchomych (m.in. dokumentów, odzieży, obuwia, garnków).

Po tym szczególnym miejscu młodych ludzi oprowadził pan Andrzej Jastrzębiowski, który z pasją opowiadał, jak wyglądają i przebiegają prace konserwatorskie, jakie są używane metody badawcze  i podejmowane kroki w procesie konserwacji poszczególnych archiwaliów i muzealiów. Działania te mają na celu uratowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń tysięcy osobistych rzeczy ofiar.

Po zwiedzeniu pracowni konserwatorskich uczniowie i uczennice naszej szkoły wysłuchali bardzo ciekawego wykładu pana Pawła Sawickiego, rzecznika prasowego Instytucji, dotyczącego funkcjonowania PMAB w mediach społecznościowych. Będąc obecnym na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Muzeum szerzy wiedzę o zbrodniach Holokaustu, upamiętnia ofiary i edukuje o Auschwitz.

Opiekunkami młodzieży podczas wizyty w PMAB były panie Dagmara Tlałka oraz Marta Królikowska-Hardek, które są odpowiedzialne za współpracę Szkoły z Miejscem Pamięci.