Wielokrotnie, dzięki współpracy pomiędzy Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau a LO im. ks. St. Konarskiego, młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w  jednodniowym projekcie edukacyjnym  „Przez wspólną historię ku przyszłości”.  Łączy on w sobie edukację o Auschwitz i Holokauście, przedwojennym życiu Żydów w Polsce oraz zachęca do stawiania pytań o piętno Auschwitz i Zagłady.

Projekt rozpoczyna się wizytą w Centrum Żydowskim, następnie młodzież uczestniczy w 3.5 godzinnym  zwiedzaniu Birkenau II Birkenau oraz stałej ekspozycji w Muzeum Auschwitz. Podsumowaniem tego intensywnego dnia są warsztaty w bloku 27w których młodzi ludzie uczestniczą po przerwie obiadowej. W Sali Refleksji uczniowie dyskutują z edukatorem Auschwitz na temat kwestii moralnych i duchowych związanych z Holokaustem.

Program finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowo uczniowie z klasy 3c wzięli udział w badaniach socjologicznych – ankietach
i wywiadach grupowych – będących częścią projektu badawczego pt.”Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach”, realizowanego w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, we współpracy z Państwowym Muzeum w Oświęcimiu, a finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

 

About Author