11 września 2023 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży zainicjowany został projekt Jestem stąd! Świadomy przeszłości – odpowiedzialny za przyszłość, w którym udział biorą uczniowie kl. 2a oraz 3g pod opieką Elżbiety Pasternak (MDSM), Reginy Warskiej, Marty Królikowskiej-Hardek, Dagmary Tlałki oraz Małgorzaty Dziędziel-Gabryszak. W czasie pierwszego spotkania uczniowie przygotowywali informacje na temat miejscowości, z których pochodzą, oraz historii rodzinnych związanych z II wojną światową. Po warsztatach uczestnicy projektu obejrzeli poruszający film Auschwitz – w sieci dobra.  Mieli też okazję porozmawiać z jego pomysłodawczynią i reżyserką, p. Barbarą Daczyńską.

Za nami także drugie spotkanie w ramach projektu – 25 września miało miejsce zwiedzanie studyjne po terenie Miejsca Pamięci Auschwitz Birkenau  przewodnikiem grupy był p. Mirosław Obstarczyk, wieloletni przyjaciel Stanisława Hantza, którego życie i twórczość młodzież naszego Liceum poznała, biorąc udział w projekcie 2049 listów do Staszka.

Czego dotyczy nasz projekt?

Podczas comiesięcznych spotkań tematycznych uczniowie będą mieli możliwość odbycia pasjonującej „podróży w czasie”, podczas której poznają historię Oświęcimia i okolic, topografię i funkcje byłego obozu Auschwitz-Birkenau, losy społeczności żydowskiej i romskiej, a także wezmą udział w dyskursie o symbolice „Auschwitz” i kulturze pamięci z młodzieżą żydowską i niemiecką. Celem projektu będzie przybliżenie młodzieży współczesnych wyzwań stojących przed młodymi ludźmi w obszarze kształtowania tolerancyjnego i otwartego społeczeństwa. W ramach projektu zadaniem młodzieży będzie zbadanie i udokumentowanie wybranych historii rodzinnych i historii miejsc (nie)pamięci z czasu okupacji niemieckiej. Rezultatem pracy będzie polsko-niemiecka wystawa pt. „Jestem stąd!”.