12 października 2023 r. uczniowie klasy 4b zwiedzili teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau.

Młodzież w skupieniu podążała za panią Martą Królikowską-Hardek, słuchając historii o powstaniu i funkcjonowaniu obozu. Przebywając w Miejscu Pamięci uczniowie zobaczyli nie tylko stałą ekspozycję w PMAB, lecz również jedną z wystaw narodowych w bloku 18. Podczas tej wędrówki młodzi ludzie między innymi rozważali słowa pana Mariana Turskiego, jego XI przykazanie, “Nie bądź obojętny”, do którego pani przewodnik podczas oprowadzania się odnosiła.

Cykliczne oprowadzanie młodzieży z Liceum Konarskiego po Miejscu Pamięci wpisuje się w szereg działań, jakie podejmuje szkoła, by zachować pamięć o wydarzeniach sprzed lat dla przyszłych pokoleń oraz by uwrażliwić młodych ludzi na cierpienie, nierówności społeczne, łamanie praw człowieka, nienawiść i brak tolerancji obecnych i dzisiaj.