W roku kalendarzowym 2021 wolontariusze z naszego liceum często wykonywali świadczenia na rzecz Muzeum.

• Uczniowie pomagali w organizacji 76 Rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz ( 27.01.2021 r.)
  • Uczestniczyli w roku 2021 w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, opiekując się grupą Ocalałych podczas wszystkich punków programu uroczystości. (14.06.2021 r.)
  • Wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w specjalnej społecznej akcji Muzeum przygotowanej na 81. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jej efektem jest wersja wideo książki „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych” autorstwa dyrektora Muzeum dr Piotra M. A. Cywińskiego. (czerwiec 2021 r.)
  • W czasie wakacji (lipiec, sierpień 2021) wspierali bieżącą pracę Muzeum, opiekując się wystawą czasową ” Sport i Sportowcy w KL Auschwitz” , a także udzielając niezbędnego wsparcia osobom odwiedzającym Miejsce Pamięci, odpowiadając na ich liczne pytania związane ze zwiedzaniem terenu oraz projekcją filmu wprowadzającego do historii KL Auschwitz.
  • Byli obecni podczas otwarcia nowej wystawy austriackiej ( 04.10.2021 r.)
  • Wykonywali zadania w ramach projektu Common Memory, realizowanego w Archiwum. Projekt polegał na ustalaniu tożsamości więźniów deportowanych do innych obozów koncentracyjnych. W ramach projektu Common Memory wolontariusze pomagali nadawać nazwy plikom cyfrowym dokumentów więźniów KL Auschwitz. Dzięki pracy uczniów znacznie przyspieszono udostępnienie dokumentów i danach o więźniach. Bez zaangażowania naszych uczniów realizacja tego projektu w tak krótkim czasie w ogóle nie byłaby możliwa, co podkreślają pracownicy działu ds. Byłych Więźniów. ( jesień 2021)
  • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Przesłanie świadków historii opowiedziane głosami młodego pokolenia” zainicjowanej z okazji jubileuszu 35-lecia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Był to cykl krótkich nagrań wideo, w których młodzi ludzie podzielili się osobistymi refleksjami ze spotkań ze świadkami historii – Ocalałymi z Auschwitz.(październik, listopad, grudzień 2021)
  • W roku 2021 uczennica Konara Aleksandra Janik została laureatką prestiżowej Nagrody dla wolontariuszy Miejsca Pamięci: „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

Na zdjęciu: wolontariusze z klasy 3e wraz z opiekunkami